Spalničky (lat. Morbilli) jsou virové infekční onemocnění s inkubační dobou jeden až dva 2 týdny.

Příznaky spalniček

Horečka; kašel; červené oči - pálí a slzí; červená, později nahnědlá vyrážka, začíná za ušima, šíří se na čelo, obličej a na celé tělo

Průběh

Dítě se cítí špatně; stoupající teplota může dosáhnout až 40 °C; 6. - 7. den vyrážka ustupuje; 9. den dítě není infekční.

Spalničky léčba

Kontrola teploty alespoň dvakrát denně; snižovat teplotu - léky, zábaly, omývání; dostatek tekutin; jestliže dítě pálí oči - omývat kouskem vaty namočeným ve studené vodě, v místnosti udělat pološero; klid na lůžku; rekonvalescence.

Spalničky byly původně běžným dětským onemocněním s řídkými komplikacemi. Očkování způsobilo dramatický pokles výskytu spalniček, ale onemocnění se začalo vyskytovat ve vyšších věkových skupinách. Očkovací látka je spojována s okamžitými závažnými účinky. Dlouhodobé efekty nejsou známé.

Spalničky jsou virové onemocnění. Jejich vyvolavatel, virus ze skupiny Paramyxovirů, se přenáší vzduchem pomocí drobných kapének vznikajících při kašli, kýchání nebo mluvení. Stejně tak se ale můžete nakazit i přímým kontaktem s nemocným (s tekutinami a výměšky z jeho hrdla nebo nosu). Spalničky patří k nejnakažlivějším chorobám. Uvádí se, že v uzavřeném prostoru s jedním postiženým jím onemocní až 90 % neočkovaných lidí. Po průniku do Vašeho organismu se virus usazuje na sliznici dýchacích cest. Napadá její buňky a začíná se množit. Uvolňuje se do sekretu (hlenu, tekutiny), může pronikat i do krve a šířit se do dalších tělesných orgánů. K dostatečnému pomnožení a vylučování virů z organismu dochází již přibližně 2 dny před prvními projevy. Riziko další nákazy tedy stoupá již před počátkem samotného onemocnění (viz průběh).

Očkování 2 dávky: 1. v 15.měsících věku (do té doby má dítě protilátky od matky) 2. davka po 6 měsících.

K napsání tohoto textu byl mimo jiné použit materiál z wikipedia.org, diskuze.eu a sohu.cz.

Reklama