Žlutá zimnice (yellow Jack) je nebezpečné virové krvácivé horečnaté onemocnění přenášené komáry, které způsobuje rozsáhlé epidemie a četná úmrtí zejména v oblastech Afriky a Jižní Ameriky, objevuje se však i v Severní Americe, Karibiku a z minulosti jsou známy i případy epidiemií z Evropy. Jméno je odvozeno podle žloutenkového symptomu, který se objevuje u části nemocných. Onemocnění způsobuje arbovirus čeledi Flaviviridae. Od roku 1937 proti němu existuje vakcína, která poskytuje od asi 10 dnů po naočkování imunitu přetrvávající cca 10 let.

Existují 2 typy infekce, první je tzv. městský. Zpravidla právě tato forma způsobuje epidemie, přenáší se z nemocného člověka na zdravého prostřednictvím komára. Druhý typ, tzv. džunglová forma se přenáší z opice na člověka pomocí komára.

Klinické projevy žluté zimnice

Žlutá zimnice má inkubační dobu asi mezi 3-6 dny. Jejími projevy jsou bolesti hlavy, zad a svalů, nevolnost a zvracení. Díky podobnosti symptomů může být zimnice zaměněna za jiné tropické nemoci. Postupem dochází k rozvoji žlouten a krvácení zažívací traktu, kůže, očí, uší, nosu, i pohlavních orgánů. Asi polovina cizinců, která je zimnicí nakažena umírá, u domorodého obyvatelstva je to „pouze“ 5 %. Typickým symptomem jsou však černé zvratky, tuto barvu získávají z mrtvých červených krvinek.

Žlutá zimnice prevence

Účinnou prevencí je očkování. Aplikuje se do svalů a jeho účinky jsou patrné již po 10 dnech a přetrvávají 10 let. Všem cestovatelům, kteří se vydávají do oblastí, kde se zimnice vyskytuje je doporučeno, aby se nechali očkovat.

Situace

Žlutá zimnice je v současné době na ústupu, objevila se však horečka dengue.

K napsání tohoto textu byl mimo jiné použit materiál z wikipedia.org, diskuze.eu a sohu.cz.

Reklama