Marburg je RNA virus patřící do skupiny filovirů. Stejně jako ebola způsobuje krvácivé (hemorhagické) horečky. Dalšími příznaky je průjem, zvracení a silné krvácení z tělesných otvorů. Nakažené oběti obvykle umírají do týdne. Tento virus je rozšiřován tělesnými tekutinami, včetně krve, výkalů, slin, a zvratků. Na marburg podobně jako na ebolu neexistuje účinný lék ani preventivní očkování.

Původ viru Marburg není znám. Vědci však zjistili, že se nachází u některých druhů netopýrů, kterým ale nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace. Vyskytuje se v Ugandě a Angole.

Marburg byl objeven v Německu v roce 1967. Tehdy se jím ve městě Marburg nakazilo 25 laboratorních pracovníků, dalších 6 lidí včetně lékařů a patologa se nakazilo od nemocných lidí. Sedm nakažených zemřelo. Původ nákazy pocházel od opic dovezených na pokusy z africké Ugandy. Jedna z největších nákaz tímto virem propukla v letech 2004 a 2005 v Africe. Epidemie zasáhla jih Afriky, Demokratickou republiku Kongo a Angolu. Z 399 nakažených osob jich tehdy zahynulo 355. V roce 2008 se tímto virem nakazila Nizozemka během dovolené v Ugandě, kde navštívila jeskyně obývané netopýry. Žena následně po boji s virem zemřela po selhání jater a silném krvácení.

K napsání tohoto textu byl mimo jiné použit materiál z wikipedia.org, diskuze.eu a sohu.cz.

Reklama