Šarka je virové onemocnění rostlin. Původně (ještě v první polovině dvacátého století) se jednalo o onemocnění pouze modroplodých peckovin, typickým příkladem je švestka. V průběhu let však šarka zmutovala a nyní napadá i jiné peckoviny, jako je meruňka, nektarinka, broskev, nejrůznější odrůdy blum a rynglí a dokonce i třešeň a jabloně. Původcem onemocnění je Plum pox virus.
Projevy choroby šarka
Projevuje se zejména okrouhlými defekty na pecce a na plodech – připomínají vklesliny, dužnina od nimi bývá načervenalá, nakyslá a je v některých případech jakoby „přirostlá“ k pecce. U broskví se někdy objevují na povrchu plodu mírně nepravidelné skvrny světlejší barvy. Šarkou napadený strom dává nekvalitní ovoce které opadává a může být krom vzhledových vad i nahořklé a rostlina může i postupně uhynout. Podobné známky onemocnění nalezneme i na dalších částech rostliny, jako jsou třeba listy v podobě světlejších prstencovitých skvrn.
Možnosti léčení šarky
Šarka je onemocnění nevyléčitelné, které se přenáší hmyzími vektory, jako jsou mšice, případně může nechtěně posloužit i člověk (prořezávání stromů). Pokud bychom se chtěli šarky bezpečně zbavit, museli bychom veškeré napadené i nenapadené stromy i ze širokého okolí zničit (vykopat a spálit) a následně po značnou dobu nepěstovat – udává se hranice minimálně 20 let, pokud skutečně vykopeme i kořeny. Následně musíme vysázet bezpečně bezvirózní exempáře stromků.
Prevence
Předcházet chorobě se dá jen do určité míry tím, že pečlivě likvidujeme savý hmyz a rostlinu, která projeví příznaky onemocnění, okamžitě nemilosrdně vykopeme a spálíme. Při prořezávání stromků desinfikovat nástroje mezi jednotlivými stromy. Podobná pravidla je nutno dodržovat i při roubování, šarku lze přenést nejenom nástrojem ale i roubem (očkem) z nemocné rostliny. Byly vypěstovány odrůdy do určité míry odolné neboli tolerantní. Šarka je napadá ale rostliny nezničí zcela, projevuje se jenom na listech a nikoliv na plodech.
K napsání tohoto textu byl mimo jiné použit materiál z wikipedia.org, diskuze.eu a sohu.cz.