Železniční neštěstí u Nových Kopist se událo čtyři minuty po půlnoci 10. listopadu 1989 v zastávce Nové Kopisty u Lovosic na trati 090. Mezinárodní expres Balt-Orient narazil rychlostí 116 km/h do porouchaného osobního vlaku Os 9622. Kvůli nehodě zemřelo šest lidí, osm bylo zraněno vážně a přes 50 lehce.

Následky

Při nehodě zemřelo pět lidí, jeden zemřel po týdnu na následky zranění v nemocnici, dalších osm lidí bylo zraněno vážně a přes 50 lehce. Tři zemřelí byli zaměstnanci ČSD. Škody přesáhly 10 milionů Kčs. Lokomotiva 350.009-7 a šest rychlíkových vagónů bylo zcela zničeno a elektrická jednotka poškozena. Škody utrpěl i železniční svršek a trakční vedení. Na více než 22 hodin byl na trati zcela přerušen provoz, zrušeno byl šest osobních a 81 nákladních vlaků. Náhradní přepravu cestujících zajišťovaly autobusy. Odstraňovat škody pomáhala i armáda.

Vyšetřování

Při vyšetřování bylo zjištěno, že zabezpečovací zařízení pracovalo v době nehody bez problémů a taktéž brzdy expresu byly v pořádku. Příčinou nehody byla určena nepozornost strojvedoucího mezinárodního expresu.

K napsání tohoto textu byl mimo jiné použit materiál z wikipedia.org, diskuze.eu a sohu.cz.

Reklama