Vesna Vulović (Vukovičová, Vukovič) (narozena 3. ledna 1950) je držitelkou světového rekordu Guinessovy knihy rekordů za přežití volného pádu bez padáku z největší výšky, a to z 10 160 metrů.

K tomuto pádu došlo dne 26. ledna 1972 nad Srbskou Kamenicí v Československu, když let 367 JAT Jugoslávie, na kterém Vulovičová byla letuškou, explodoval. Příčina exploze nikdy nebyla objasněna, čeští a jugoslávští vyšetřovatelé oznámili, že v letadle explodovala bomba chorvatské teroristické skupiny, která je známá pod názvem Ustaša. Exploze roztrhala letoun DC-9 na několik částí a ona měla být jediná, která přežila. Vulovičová při jednom z pozdějších rozhovorů uvedla, že se nacházela ve střední části letadla.

Dvaadvacetiletá dívka neměla původně letět v tomto letu, před letem se vyměnila s dívkou, která se jmenovala také Vesna.

Vulovičová pokračovala v práci pro JAT jako administrativní pracovnice, nastoupila po té, co se plně vyléčila ze svých zranění. Měla frakturu lebky, zlomené obě nohy, tři zlomené obratle, v důsledku těchto zranění ochrnula od pasu dolu. Po několika operacích se ji vrátil cit do nohou a začala znovu létat jako letuška. V bývalé Jugoslávii byla považována za národní hrdinku.

Vulovičová obdržela ocenění za Guinessův rekord na ceremonii od Paula McCartneyho.

Ve vesnici Srbská Kamenice (nachází se v okrese Děčín, kraj Ústecký. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 210 obyvatel) je památník tragedie letu 367 JAT Jugoslávie

K napsání tohoto textu byl mimo jiné použit materiál z wikipedia.org, diskuze.eu a sohu.cz.

Reklama

| Katastrofy.info |