Dvě tragické nehody kabinové visuté lanové dráhy u města Cavalese v Itálii se staly v letech 1976 a 1998.

nehoda lanovky 1976

Nejtragičtějsí nehoda lanové dráhy se stala 9. března 1976 v 17.15 h. Tehdy sjížděla z úpatí pod Mont Cermis do Cavalese lanovka s 42 turisty. Náhle prasklo lano v blízkosti botky na podpěře lanovky a kabina se zřítila do 200 m hlubokého údolí. Všech 42 turistů zemřelo.

Vyšetřování nedokázalo jednoznačně určit viníka nehody. Původně obviněný strojník byl propuštěn z vazby poté, co se prokázalo, že revizní technik požadoval kontrolu lana i na místech, kde těsně spočívá na botkách. Správa lanovky to ale nepovolila, protože taková kontrola by vyžadovala na několik dnů uprostřed sezóny přerušit provoz.

Další verze říkala, že mohlo dojít k rozkmitání a překřížení lan. Podle výpočtů bylo tažné lano schopné přeříznout nosné lano během sedmi sekund.

nehoda lanovky 1998

Po 22 letech od poslední nehody se v Cavalese stala další vážná nehoda. Tentokrát za ni mohl nadevší pochybnost lidský faktor.

Piloti z letecké základny Aviano se totiž často bavili tim, že při svých letech podlétávali nosné lano lanovky (Italské zákony nepovolují létat nad obydlenými oblastmi níže než 500 m). 3. února 1998 se to stalo osudným 20 turistům. V 15.30 h totiž opět pod nosným lanem proletěl pilot Richard Ashby se svým strojem EA-6B Powder. Zadním kormidlem protrhnul nosné lano, ale podařilo se mu v pořádku přistát na základně v Avianu.

Pilot odmítnul odpovídat před italským soudem a byl později souzen z neúmyslnéno zabití a zabití z nedbalosti v Severní Karolíně. Porota uznala argumenty obhajoby, že pilot neměl lanovku zakreslenou na mapě a navíc mu prý nefungoval výškoměr. Pilot i jeho navigátor byl osvobozen.

Záhy ale byli oba muži obviněni znovu a to za maření spravedlnosti. Toho se dopustili tím, že zničili videozáznam z letadla ze dne nehody. Oba byli uznáni vinnými a propuštěni z armády. Pilot byl odsouzen na 6 měsícu nepodmíněně.

Tragédie vyvolala protiamerické demonstrace v celé Itálii. Politici požadovali odchod všech amerických vojáků ze svého území. Prezident Bill Clinton se musel Italům několikrát omluvit.

K napsání tohoto textu byl mimo jiné použit materiál z wikipedia.org, diskuze.eu a sohu.cz.

Reklama