Kyrill IPA je označení tlakové níže, která se rozvinula do ničivé bouře, s větry dosahujícími síly orkánu.

Kyrill vznikl nad Newfoundlandem 15. ledna 2007 a přesunul se přes Atlantický oceán k Evropě, kde zasáhl Irsko a Británii 17. ledna večer. Bouře se přemístila ze 17. na 18. ledna nad Severní moře a 18. ledna odpoledne dosáhla nizozemského a německého pobřeží. V Česku bouře dosáhla maxima 19. ledna v 1.00 hod. SEČ, nejvyšší naměřená rychlost větru byla zaznamenána na vrcholu Sněžky a dosáhla hodnoty 216 km/h.

Bouřlivý příliv zvedl na pobřeží Dolního Saska hladinu moře až o 3,5 metru nad průměrný příliv.

Bouře způsobila rozsáhlé škody na Britských ostrovech a západní Evropou, zvláště v Rakousku a v Německu, před tím než se vydala k východu nad Baltské moře a Polsko v noci z 18. ledna na 19. ledna, a dále do severního Ruska.

K pátku si bouře vyžádala 45 lidských životů, z toho 4 v Česku; vyskytly se rozsáhlé narušení veřejné dopravy, výpadky elektrické energie, závažné škody na veřejných a soukromých budovách, a vývraty a polomy v lesních – zejména smrkových[1] – porostech. V Česku orkán zničil skoro deset miliónů m³ dřeva.

Bouře byla pojmenována 17. ledna 2007 meteorologickým ústavem při Freie Universität Berlin, jméno bylo navrženo rodinou z Neuenhagenu slavící otcovy 65. narozeniny.

Reklama